Osteoporosis étrendje. A kalcium hasznosulását segítő/gátló tényezők

A csontritkulás étrendje

Ezeket egye csontritkulás ellen a dietetikus szerint Travelo Dietetikusunk azonban az alábbiakban minden olyan élelmiszert összegyűjtött, amit a tejen kívül ehetünk az életkorral és sok egyéb tényező folytán jelentkező csontritkulás megelőzése érdekében.

Főoldal » Diéta » Betegségek diétái » A csontritkulás diétás megelőzése A csontritkulás a felnőtt lakosság jelentős hányadát érinti, a nőket legalább háromszor olyan gyakran, illetve náluk általában súlyosabb lefolyású, mint a férfiaknál. Kialakulásában jelentős szerepe van a helytelen táplálkozásnak - részben az elégtelen kalciumbevitelnek - és a helytelen életmódnak. Az élet folyamán a csontokban állandó építés és bomlás zajlik, a csontállomány mindig megújul, átépül. A fejlődés, növekedés időszakában a csontképződés van előtérben, az egészséges felnőttekben a csontképződés és -lebontás egyensúlya jellemző, míg idősebb korban a csontlebontás kerül túlsúlyba.

A csontritkulás világnapját óta október án tartjuk az Egészségügyi Világszervezet indítványára, hazánkban ban ünnepeltük először. A csontritkulás szinte népbetegségnek számít, ezért minden életkorban fontos, hogy az életmódunk és az étrendünk is támogassa a csontjainkat, hiszen ezek adják a testünk stabilitását.

Nem csak idős korban kell foglalkozni a csontokkal!

A csontritkulás étrendje

Fontos, hogy már gyerekkortól kezdve elegendő, a csontok építését, érését támogató tápanyag szerepeljen az étrendben. A lányok esetében éves korig, a fiúknál pedig éves osteoporosis étrendje tart a csontérés folyamata, persze ekkor sem ér véget, mivel a maximális, úgynevezett csúcs csonttömeg nagyjából huszonöt éves korunkra alakul ki.

Eddig a csontok építő folyamatai vannak túlsúlyban, majd ezt követően úgy éven át az épülés és a lebomlás egyensúlya jellemző, majd elkövetkezik az az időszak is, amikor már a lebontás dominál.

A csontritkulás egy gyakori és súlyos esetben gyakorlatilag visszafordíthatatlan betegség. A szinten tartás illetve a minimális javulás elérésére elég sok lehetőség van, ahogy a megelőzésre is. Ilyen mindennapi tanácsokat gyűjtöttünk most össze! A csontritkulás sok embert érint Magyarországon is, olyan főként időskori probléma, ami a csontszerkezet kedvezőtlen változásait jelzi. Csontritkulás esetén tulajdonképpen felborul a csontépítő és csontképző folyamatok egyensúlya, aminek hatására csökken a csont tömege és mésztartalma, így a csont a normálistól törékenyebb lesz és gyakrabban fordulhatnak elő emiatt csonttörések.

A csontritkulásnak éppen ezért sok egyéb tényező genetika, hormonális folyamatok mellett, az életkor az egyik legfontosabb meghatározója. Az idő múlása ellen persze nem sokat tehetünk, annál többet viszont a gyerekek, fiatalok és a saját étrendünk, életmódunk megfelelő kialakítása érdekében.

Mindhárom kedvezően hat a csontképzésre. Valamennyi megtalálható például a dióban és a zöldborsóban. D-vitamin Szervezetünkben a D-vitamin növeli a kalciumfelszívódás hatékonyságát a belekből, csökkenti a szervezet kalciumürítését, valamint a vázrendszerben elősegíti a csontképzést. Feltételezhető, hogy az időskorúak D-vitaminellátottsága nem megfelelő. Gyermek- és fiatal felnőttkorban napi NE az ajánlott, idősebb korban napi — NE.

Az egészséges csontozat és fogazat egyik alappillére az étrend megfelelő kalciumellátottsága. A csontok tekinthetők a legnagyobb kalciumraktárunknak.

Ezeket egye csontritkulás ellen a dietetikus szerint

Azonban a kalcium megfelelő felszívódásához, beépüléséhez D-vitaminra és fehérjére is szükség van. A D-vitaminhoz napfénnyel vagy annak hiányában étrend-kiegészítővel juthatunk hozzá, a osteoporosis étrendje és a tejtermékek pedig a legjobb kalciumforrások, ráadásul a tejcukor laktóz is hozzájárul a kalcium, és mellette a magnézium, foszfor felszívódásához.

További szempont, hogy az étrend kalcium- és foszfortartalma nem tud lefogyni legyen egymással, mivel ha túl sok a foszfor, az a kalcium ürítése irányába tolja el az élettani folyamatokat a vizelettel, széklettel is veszítünk kalciumot.

Már csak ezért sem javasolt kólát kólával inni. A dolog itt még nem ér véget, mivel számos, ritkábban hangoztatott tápanyagunk is részt vesz a kalcium felszívódásának, beépülésének elősegítésében, még pedig a C- B, K-vitamin, vagy diéta rendelés a cink és a magnézium.

Étrend csontritkulás esetén: 8 étel, amely jót tesz

Vagyis ez egy újabb érv a vegyes, változatos étrend mellett! Egy pohár tej — tiszta fej A napi fél liter tej vagy ennek megfelelő kalciumtartalmú mg tejtermék sajt, túró, joghurt, kefir, író fogyasztása az általános táplálkozási javaslatok egyik alapeleme. Ugyanakkor mivel a tej tehéntej fogyasztása manapság számos divatdiéta és táplálkozási irányzat paleo, vegán És bár kalciumot nemcsak a tej és tejtermékek tartalmaznak, a többi kalciumtartalmú nyersanyagunkból némileg nehezebb, bár nem kivitelezhetetlen a pótlása.

A tejcukor-érzékenyeknek például nem kell aggódnia, a laktózmentes tej és tejtermékek kalciumtartalma nem kisebb, mint a normál tejé.

osteoporosis étrendje

A növényi italok kalcium tekintetében viszont csak akkor helyettesíthetik a tehéntejet, ha kalciummal lettek dúsítva. Az olajos magvak nagyobb mennyisége azt a veszélyt rejti magában, hogy ha az étrend bizonyos irányokban egyoldalúvá válik, akkor könnyebben alakul ki allergia a túlzásba vitt táplálékkal szemben.

Csontritkulás ellen – a legegyszerűbb tanácsok a mindennapokra

Emellett nem szabad megfeledkezni a magvak nem elhanyagolható mennyiségű bár kétségkívül értékes zsírtartalmáról sem, ami, ha nem figyelünk, a zsírpárnák növekedését is magával hozhatja, ha felesleges energiaként kerül a szervezetbe, mert kissé túltoltuk a ropogtatást. Számos növényünk ugyan nagyobb mennyiségben tartalmaz kalciumot, de ugyanennyire jelentős forrása a növényi rostoknak, fitátnak, oxalátnak is, amely anyagok sajnos gátjai lehetnek annak, hogy ugyanannyi kalcium hasznosuljon belőlük, mint a tejből, tejtermékekből.

osteoporosis étrendje

Ilyenek például a spenót, sóska, és a hüvelyesek például a szója. A vízfogyasztással is hozzájutunk valamennyi kalciumhoz, és nemcsak a csapvíz, de az ásványvizek révén is, amelyek között találunk jelentősebb kalciumtartalmú fajtákat is.

  1. Hozzávalók: 2,5 dl tej, 15 dkg darált mák, 10 dkg méz, 3 tojássárgája, 3 dl tejszín, 1 citrom vagy narancs reszelt héja, 1 kávéskanál őrölt fahéj, az öntethez 30 dkg tisztított gyümölcs, 1,5 dl gyümölcshöz illő bor, 30 dkg gyümölcshöz illő dzsem Elkészítés: A tejet felforraljuk és beleszórjuk a mákot.
  2. Cookie tájékoztató A csontritkulás és a helyes táplálkozás A csontritkulás, vagy más néven osteoporosis nem más, mint a csont tömegének és mésztartalmának csökkenése, amely a csontok fokozott törékenységével, illetve a csonttörések kockázatának fokozódásával jár együtt.
  3. Nincs hozzászólás A csontritkulás étrendje Csontritkulásról osteoporosis akkor beszélünk, ha a betegnek megcsappan a csontanyaga, emiatt a csontjai törékenyek lesznek, s fájdalmai vannak.
  4. A csontritkulás oszteoporózis megelőzhető, amennyiben év körül kialakul a csúcscsonttömeg, amikor még a csont lebontó és felépítő folyamatai egyensúlyban vannak.
  5. Csontritkulás / Étrendminták / Praktikák
  6. Fogyás vacsora

Végső esetben, ha többszörös táplálékallergia esetén, vagy krónikus betegség, lábadozás miatt beszűkült étrend esetén, szigorúan az orvosunkkal, osteoporosis étrendje egyeztetve szedhetünk kalciumtartalmú étrend-kiegészítőt is. Fontos, hogy ezeket se vigyük túlzásba a túl sok — a tartósan napi mg feletti - kalciumból eredően ugyanúgy problémák származhatnak, mint az elégtelen fogyasztásbólés a megfelelő hasznosulás érdekében egyszerre ne szedjünk be mg-nál több kalciumot!

A cél mindig az, hogy elsőként élelmiszerekkel, ételekkel fogyasszuk el a szükséges tápanyagokat, így a külső pótláshoz tényleg csak szükség esetén nyúljunk!

osteoporosis étrendje

Összességében tehát törekedjünk a vegyes, változatos táplálkozásra, amelyben minden felsorolt összetevő megfelelő mértékben és arányban kap helyet. Idősebb korban, valamint meglévő csontritkulás esetén némileg emelhető az étrendünk kalciumtartalma, amellyek megelőzhetjük a csonttörést és a további állapotromlást.

Ilyenkor jól jöhet, ha kicsit több túró, keménysajt, hal, olajos mag szerepel az étrendben. A pontos, egyénre szabott étrendet mindig egyeztessük a dietetikusunkkal!

Mit egyek, ha csontritkulásom van?

Töltsünk legalább napi percet a szabad levegőn a déli órákat kivéve a kellő mennyiségű D-vitamin érdekében! Ne dohányozzunk, és ne kövessünk drasztikus, egyoldalú diétákat sem! Cikkünk szerzője Schmidt Judit dietetikus. Szóljon hozzá 0 hozzászólás Elsőként értesülne legfrissebb osteoporosis étrendje és induló nyereményjátékainkról?

osteoporosis étrendje

Regisztráljon és iratkozzon fel hírlevelünkre! Ha tetszett a cikk, akkor kattintson a tetszik gombra vagy kövessen minket Facebook és Instagram oldalunkon!

További a témáról